directory-administration

College Administration

Dean's Office
Name Title Office
Name Title Office
Tamer Başar Interim Dean 306 Engineering Hall
Martin D F Wong Executive Associate Dean 306 Engineering Hall
Doris Elaine Bonnett Administrative Aide 306 Engineering Hall
Michael J. Devocelle ASSOC DEAN FOR FIN & ADMIN
Jean Hanks Assistant to the Executive Associate Dean 306 Engineering Hall
Tessa M. Hile Director of Budget and Resource Planning 306 Engineering Hall
Harley T. Johnson Chair, College of Engineering Advisory Committee on Diversity and Inclusion 362B Mechanical Engineering Bldg
Liang Y. Liu Associate Dean of Facilities & Capital Planning 306 Engineering Hall
Tammy S. Nohren Administrative Assistant to the Dean 306 Engineering Hall
Jonathan J. Trice Office Support Specialist 306 Engineering Hall
Lori Rairden Willoughby Executive Director of Human Resources 306 Engineering Hall
Robin A. Willoughby Administrative Aide 306 Engineering Hall
Academic Affairs
Name Title Office
Name Title Office
Martin D F Wong Executive Associate Dean 306 Engineering Hall
Jean Hanks Assistant to the Executive Associate Dean 306 Engineering Hall
Advancement
Name Title Office
Name Title Office
Dale Wright Associate Dean for Advancement 310 Engineering Hall
Paula Besson Senior Director of Constituent Engagement 310 Engineering Hall
Alyson Bell Assistant Director of Stewardship and Donor Relations 310 Engineering Hall
Erica Henry Finiak Office Manager 310 Engineering Hall
Emily L. Harrison Coordinator of Engineering Advancement Activities
Hugo Cesar Herrera ASST DIR, CONSTITUENT ENGAGMT
Amber Lannert Director of Advancement, Materials Science & Engineering/Physics/ Nuclear, Plasma & Radiological Engineering 310 Engineering Hall
Maria Estela Matthews Office Support Specialist 310 Engineering Hall
Haruka Neiswender Coordinator of Stewardship & Donor Relations
Rachel M. Pirkle Associate Director of Stewardship & Donor Relations 310 Engineering Hall
Kent L. Studer Director of Corporate Relations 203A Engineering Hall
Cayla Waters Coordinator of Advancement Communications 310 Engineering Hall
Ross Williams Assistant Director of Advancement, Materials Science & Engineering/Physics/Nuclear Plasma & Radiological Engineering 310 Engineering Hall
Grace Frances Witmer Office Support Associate
Business Services Center
Name Title Office
Name Title Office
Sabrina Patrice Bailey Account Technician II 2250 Digital Computer Lab
Lori Ann Ballinger-Pankau Assistant to the Head 2254 Digital Computer Lab
Melissa Lynn Beck-LeFaivre Assistant Director Grants and Contracting
Kimberly Dawn Darnell Grants & Contracts Coordinator 2250 Digital Computer Lab
Geoffrey O. Dehler GRANTS & CONTRACTS COORD
Catherine L. Egan Account Technician III 2250 Digital Computer Lab
Nicole Marie Elliott Assistant Director, Business and Finance 2264 Digital Computer Lab
Kathy S. Gentry Account Technician II
Tessa M. Hile DIR OF BUS SERV 306 Engineering Hall
Ronald J. Janowski Account Technician I 2250 Digital Computer Lab
Katherine Holly McCartney Account Technician II
Maile Dawn Reynolds Account Technician III 2250 Digital Computer Lab
Andrea N. Vogel Grants & Contracts Coordinator 2250 Digital Computer Lab
Weslee Barron William Walton Grants & Contracts Specialist 2250 Digital Computer Lab
Career Services
Name Title Office
Name Title Office
Katherine A. Darr Administrative Aide
Ulyssia E. Dennis Coordinator, Engineering Career Services
Andrea Franklin Coordinator, Engineering Career Services
Amy L. Fruehling Director, Engineering Career Services
Elaine Goss Office Support Specialist
Donna Marie Shubert Office Administrator
Lauren Emmae Stites Associate Director, Engineering Career Services
Kristina Wright Associate Director, Engineering Career Services
Facilities and Safety
Name Title Office
Name Title Office
Edward Torres Chainani Safety Engineer 303C2 Engineering Hall
Liang Y. Liu Associate Dean of Facilities & Capital Planning 306 Engineering Hall
Daniel Joseph Maier Assistant Facilities Manager 303C4 Engineering Hall
Graduate and Professional Education
Name Title Office
Name Title Office
Abigail Anne Dillingham ADMINISTRATIVE AIDE
Rhonda Kay McElroy Director of Graduate Programs 400A Engineering Hall
Human Resources
Name Title Office
Name Title Office
Kathy Jo Buss Associate Director of Engineering Human Resources 203 Engineering Hall
Thurman B. Etchison, III HR Specialist 203 Engineering Hall
Lori A. Frerichs Administrative Clerk 203 Engineering Hall
Amy Lynn Meharry Human Resources Specialist
Sarah Leanne Musselman Assistant Director of Engineering Human Resources 203 Engineering Hall
Summer Redman HR Specialist 106 Materials Science & Eng Bld
Leslie Lewin Reinhart HR Specialist 203 Engineering Hall
Beth Anne Rutledge Staff Clerk 203 Engineering Hall
MaryEllen Kathleen Simpson OFFICE SUPPORT ASSOCIATE
Lori Rairden Willoughby Executive Director of Engineering Human Resources 306 Engineering Hall
Information Technology
Name Title Office
Name Title Office
Amy Lee Adams Web Application Developer 2232 Digital Computer Lab
Khlaf Abdulsalam K Alkhaldi Assistant IT Specialist 442 Grainger Engineering Library
John Onyango Anindo Web Application Developer 2231 Digital Computer Lab
Travis Ashmore Business Analyst 2231 Digital Computer Lab
James A. Babiarz Senior Windows Sys Administrator 2316 Siebel Center for Comp Sci
Patrick Edward Bailey Associate IT Specialist 2302 Siebel Center for Comp Sci
Salim M. Belahi Senior IT Specialist 3080 ECE Building
Kaity Bequette Help Desk Specialist 2302 Siebel Center for Comp Sci
Asher Shannon Beyer Associate Web Application Developer 2231 Digital Computer Lab
J. Bird Application Support Specialist 2231 Digital Computer Lab
Kathleen Sharon Ervin Booth Business Analyst 411 Engineering Hall
Robert K. Brank Academic Hourly 0320 Siebel Center for Comp Sci
Palmer Buss Sr. IT Specialist 2302 Siebel Center for Comp Sci
Brad Butler Assistant Director for Application Services 2233 Digital Computer Lab
Martin D. Butts Assistant IT Specialist 264 Seitz Materials Research Lab
Roy H. Campbell Associate Dean for Information Technology 3122 Siebel Center for Comp Sci
Michael G. Chan IT Architect 2320 Siebel Center for Comp Sci
Rachel Chartoff Senior Web Designer 2232 Digital Computer Lab
Joseph Choi Assistant IT Specialist 2302 Siebel Center for Comp Sci
Robert R. Cicone Network Administrator 3080 ECE Building
Scott V. Cimarusti eLearning Specialist 2340 Siebel Center for Comp Sci
Ethan Conner Associate IT Specialist 201 Nuclear Engineering Lab
Casey R. Coughlen Linux System Support Analyst 2305 Siebel Center for Comp Sci
Gina Marie Duello IT Specialist 2305 Siebel Center for Comp Sci
Thomas John England Senior Project Manager 2334 Siebel Center for Comp Sci
Lin Fan Lead Information Specialist 403A2 Engineering Hall
Neil R. Feuerhelm AV Tech Specialist 2305 Siebel Center for Comp Sci
Jill Fleming Associate Web Designer 2232 Digital Computer Lab
Joel T. Franzen Sr. Linux Sys Admin 2318 Siebel Center for Comp Sci
James Guelfi Assistant Director for Research Services 242 Coordinated Science Lab
James Han IT Specialist 270 Seitz Materials Research Lab
Scott Harding Assistant IT Specialist II 1005 Mechanical Engineering Lab
Mark Smylie Hart Research Technology Facilitator 2338 Siebel Center for Comp Sci
Laura L. Hayden Web Services Manager 2234 Digital Computer Lab
Amy Hurst Associate Web Designer 2232 Digital Computer Lab
James R. Hurst Director 2332 Siebel Center for Comp Sci
Andres Irigoyen-Au User Support Manager 3080A1 ECE Building
Benjamin J. Kaap Database Administrator 2231 Digital Computer Lab
Jonathan Ho Kim Academic Hourly 0320 Siebel Center for Comp Sci
Thang Hong Le Senior Web Application Developer 2231 Digital Computer Lab
Brian Jinsup Lee IT Specialist 3080 ECE Building
John Lee Senior Help Desk Specialist 264 Coordinated Science Lab
Jordan T. Lowe Senior Web Application Developer 2231 Digital Computer Lab
Kyle Mabry Associate IT Specialist 264 Coordinated Science Lab
Bradley R. Mahaffey Assistant Director for Instructional Services 2328 Siebel Center for Comp Sci
Steven Maxwell IT Technical Associate
Farzad Mirzaei eLearning Specialist 2340 Siebel Center for Comp Sci
Jackie L. Mitchell Business Manager I 2330 Siebel Center for Comp Sci
David E. Mussulman Instructional Technology Facilitator 2338 Siebel Center for Comp Sci
Kim Thi Nguyen-Jahiel Asst. Director for Outreach and Engagement 2336 Siebel Center for Comp Sci
Brian Michael Nolan Audio Visual Technology Specialist 2305 Siebel Center for Comp Sci
Laurisa M. O'Dear IT Specialist 411 Engineering Hall
Frank E. Penrose Systems Engineer 2322 Siebel Center for Comp Sci
Gianni Pezzarossi Sr. Linux Sys Admin 270 Seitz Materials Research Lab
Josh Potts Software Engineer
Manu Pulikkan Senior Windows Systems Administrator 2305 Siebel Center for Comp Sci
Saleh Raghib Assistant IT Specialist 2302 Siebel Center for Comp Sci
Bobbie Riley IT Specialist 264 Coordinated Science Lab
David W. Ruby Associate Director for Infrastructure Services 2324 Siebel Center for Comp Sci
Glen Rundblom Linux Systems Support Analyst 2312 Siebel Center for Comp Sci
William J. Ryan Senior Windows Systems Administrator 2316 Siebel Center for Comp Sci
Irene John Sakellarakis Senior IT Specialist 270 Seitz Materials Research Lab
Matthew McCutcheon Seng IT Specialist 264 Coordinated Science Lab
James Jaemin Shin Associate IT Specialist 3080 ECE Building
Calvin Shirley IT Specialist 2305 Siebel Center for Comp Sci
Jason B. Smith Senior IT Specialist
Susan A. Storm Information Specialist 403A2 Engineering Hall
Paul J. Taraszka Senior Linux Systems Admininstrator 2318 Siebel Center for Comp Sci
Sandra Thompson Senior Systems Administrator 2232 Digital Computer Lab
Stuart Turner Senior IT Specialist 264 Coordinated Science Lab
Timothy Roger Vruwink Linux System Administrator 264 Coordinated Science Lab
Vincent Weathers Linux System Administrator 2312 Siebel Center for Comp Sci
Melissa Whitt IT Specialist 201 Nuclear Engineering Lab
Kaiwen Xue
Renata Ilgizarovna Zakirova Assistant IT Specialist 264 Coordinated Science Lab
Marketing and Communications
Name Title Office
Name Title Office
James William Bell Executive Director for Marketing and Communications
Heather Colleen Coit Media Communications Specialist
Miranda W. Holloway Media Communications Specialist
Michael Fred Koon Marketing and Communications Coordinator
Joshua Nielsen Digital Marketing Coordinator
Michelle Huls Rice Director, Engineering Communications Office
James S. Vattano Senior Media Communications Specialist 303 Engineering Hall
Online Programs
Name Title Office
Name Title Office
Amy Renee Clay-Moore MKTG & RECRUIT COORD
Harry Dankowicz Associate Dean for Graduate, Professional and Online Programs 402 Engineering Hall
Abigail Anne Dillingham ADMINISTRATIVE AIDE
Frank M. Hoskinson, Jr Director of Online and Professional Engineering Programs
Kenneth E. Jenkins Creative Specialist, Broadcasting
Bryan W. Kieft ONLINE PRGM SPEC
Matthew Thomas Maduzia ONLINE PRGMS SPEC
Amy Jeanne McCullough COORD FOR MENG PRGMS
Rhonda Kay McElroy Director of Graduate Programs 400A Engineering Hall
Peggy A. Pisel Office Support Associate
Kimberly Sgarbossa ACADEMIC ADVISOR
Ritchie D. Strom Video Coordinator
Wendy Lou Yahnke Online Programs Specialist
Research
Name Title Office
Name Title Office
Irfan S. Ahmad ACTING ASST DEAN FOR RES 1104 Micro and Nanotechnology Lab
Sue Ellen Berndt Office Manager 203A Engineering Hall
Jennifer Bernhard Associate Dean for Research 203A Engineering Hall
Katherine L. Freeman Office Administrator 203A Engineering Hall
Natasha Johanna Mamaril Coordinator of Undergraduate Research 206 Engineering Hall
Melissa Ong CORP REL RES COORD 203A Engineering Hall
Kent L. Studer Director of Corporate Relations 203A Engineering Hall
Donald Takehara ASST DIR FOR RES
Undergraduate Programs
Name Title Office
Name Title Office
Belinda Louise Barnhart Office Administrator 210 Engineering Hall
Meredith Blumthal DIR OF INTL PRGMS IN ENGR
Kimberly J. Bone Office Manager 210 Engineering Hall
Marie-Christine Brunet Assistant Dean 206 Engineering Hall
Nancy Joan Childers Office Support Specialist 210 Engineering Hall
Ivan Favila Assistant Dean and Director, Morrill Engineering Program 206 Engineering Hall
Gretchen M. Forman Program Coordinator, Illinois Engineering First-Year Experience
Jana Dee Gadbury Administrative Aide 210 Engineering Hall
Laura Diane Hahn Director, Academy for Excellence in Engineering Education 201 Engineering Hall
Monica N. Hill Office Support Specialist
Michael C. Hirschi Professor Emeritus 210 Engineering Hall
Sandra D. Johnson Office Manager 101 Engineering Hall
Kortney Kay Jones COORD OF NEW STDNT PRGMS
Susan M. Larson Assistant Dean 206 Engineering Hall
Kyra Nalini Lochelle Office Support Associate
Vonda L. MacFarlane Staff Clerk 206 Engineering Hall
Jonathan J. Makela Associate Dean, Undergraduate Programs 206 Engineering Hall
Natasha Johanna Mamaril Coordinator of Undergraduate Research 206 Engineering Hall
Chris Migotsky Academic Advisor and Coordinator of Faculty Teaching Programs 206 Engineering Hall
Brooke Suzanne Newell Academic Advisor & Program Coordinator, Women in Engineering (WIE) 210A4 Engineering Hall
Keri Michelle Niehans AC ADV & COORD ENGR PTHWS PRGM
Robert W. Porter Clerk 206 Engineering Hall
Umberto Ravaioli Senior Assistant Dean for Undergraduate Programs / Director of Undergraduate Student Affairs 206 Engineering Hall
Jennifer Lindsay Sans Office Administrator 206 Engineering Hall
Dana Michelle Tempel Assistant Director, CARE 435 Grainger Engineering Library
Lori West Academic Advisor and Coordinator of International Studies Programs 206 Engineering Hall
Angela Sue Wolters Director, Women in Engineering 210 Engineering Hall